Laureaci konkursu "Moja wakacyjna lektura"

 

 
 
 
 
Klasy 1,2:

 

 

 

1 miejsce: Bartłomiej Wojciechowski, klasa 2

 

2 miejsce: Nikola Mrowiec, klasa2

 

3 miejsce: Maja Chrząstek - Dudek, klasa 2

 

 

 

Klasy 4  - 6:

 

 

 

1 miejsce: Patrycja Kiepura, klasa 4

 

2 miejsce:  Julia Poraj - Koźmińska, klasa 4

 

3 miejsce: Daria Rygalik, klasa 5

 

 

 

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu.

 

Laureatom gratuluję serdecznie.

 

 

 

Nauczyciel bibliotekarz - Ksymena Żurawska

 

 

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

 

28 września odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania.

 

Nauczyciele prowadzący zajęcia czytali uczniom fragmenty wybranych przez siebie książek.

 

Wcześniej, w dniu 27 września uczniowie klasy trzeciej gimnazjum czytali dzieciom z klasy pierwszej i drugiej „Przygody Słodziaków”. Był to Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków. Uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej  wzięli udział w konkursie „Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. Niektórzy uczniowie przebrali się  za Słodziaki. W klasach IV- VI  odbyło się także czytanie wybranych fragmentów przygód Słodziaków. W galerii prac uczniowskich znalazły się portrety Słodziaków, wykonane przez uczniów klasy I. Dzieci odgrywały również scenki dramowe , wcielając się w role swoich ulubionych bohaterów – Słodziaków.

 

Akcje czytelnicze powstały dzięki współdziałaniu wychowawców, nauczycieli klasy 1 i 3 oraz nauczyciela bibilotekarza.

 

 

 

CZYTAMY „PRZEDWIOŚNIE” STEFANA ŻEROMSKIEGO

 

 

We wrześniu uczniowie Szkoły Podstawowej w Białej włączyli się w Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”S.Żeromskiego. Tegoroczną akcję, która jest częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent z pierwszą damą zainaugurowali

 

w warszawskim Ogrodzie Saskim. W tym roku Narodowe Czytanie odbyło się w około trzech tysiącach miejsc w całym kraju.

 

W Białej przystąpili do niego uczniowie z klasy trzeciej gimnazjum, siódmej i ósmej Szkoły Podstawowej.

 

Pani dyrektor – Małgorzata Zander – Skwarczyńska przywitała wszystkich uczestników.

 

Każdy z nich czytał wybrany fragment książki.

 

Dzięki tej akcji uczniowie zapoznali się bliżej z treścią dzieła S.Żeromskiego.

 

Najlepiej czytającymi uczniami okazali się: Bartosz Kociński, Emilia Kowalik, Szymon Gęsiarz  - z klasy trzeciej gimnazjum; Krystian Kuc – z klasy ósmej oraz Julia Kiepura

 

i Wiktor Tałajczyk z klasy siódmej Szkoły Podstawowej.

 

Uczniowie mogli także zapoznać się z informacjami o pisarzu i jego dziele podczas oglądania wystawki, poświęconej tej tematyce.

 

W akcję czytelniczą zaangażowane były: p. Aneta Gęsiarz – nauczycielka języka polskiego oraz Ksymena  Żurawska – nauczyciel bibliotekarz.

 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE- KAMYK

W dniu 13 czerwca uczennice klasy szóstej z aktywu bibliotecznego udały się

do Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck Filia w Kamyku.

Pani bibliotekarka – Kinga Syguda zapoznała je z historią biblioteki. Ciekawym elementem było przeglądanie bogatego  księgozbioru oraz nowości wydawniczych. W bibliotece działa także Dyskusyjny Klub Książki. Podczas spotkań członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji.

 Uczennice rozwiązywały także zagadki, łączące się z elementami wiedzy o książce.

W związku z ogólnopolską akcją czytania Jeżycjady Małgorzaty Musierowicz, nastąpiła także wymiana informacji, łączących się z nią. Ksymena Żurawska – nauczyciel bibliotekarz, pod której opieką uczennice udały się do  biblioteki, podzieliła się swoimi refleksjami

 z uczestniczenia w akcji z uczniami szkoły.

Bibliotekę odwiedziły: Julia Kiepura, Emilia Maj i Julia Nocoń.

 

 

 

RÓŻNE OBLICZA MIŁOŚCI

W dniu 11 czerwca uczniowie klasy szóstej i siódmej zaprezentowali rodzicom montaż poetycki pt.: ,,Różne oblicza miłości". Nawiązali w nim do myśli Jana Pawła II  i tekstów

o miłości, np.: Hymnu św. Pawła. Recytowali  także wiersze  znanych poetów -  Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Małgorzaty Hillar czy Jonasza Kofty.

Nowatorskim elementem było przedstawianie scenek dramowych, dokładniej wykorzystanie pantonimy. Oglądając je, widzowie uświadamiali sobie, jakie są podstawowe cechy miłości. Brak słów, przedstawianie scen za pomocą gestów,  właściwe wykorzystanie rekwizytów - wymagały od młodych aktorów dużej koncentracji i zaangażowania.

Kolejnym elementem było przedstawienie Literackich Kulinariów czyli zapoznanie rodziców z tym, co lubili jadać wybrani pisarze i poeci.

Młodym aktorom pomagały panie - Lucyna Targosz i Ksymena Żurawska.

Działanie to jest elementem realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. 

 

 

 

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM - OGÓLNOPOLSKIE CZYTANIE

 

W dniu 4 czerwca uczniowie z naszej szkoły włączyli się w Ogólnopolską Akcję ,,Jak nie czytam, jak czytam".Ma ona na celu promowanie czytelnictwa.

Każdy z uczestników przyniósł ze sobą ulubioną książkę.

Słoneczna pogoda sprzyjała czytaniu w plenerze, dlatego całość akcji odbyła się na świeżym powietrzu.

Imprezę rozpoczęła Pani Dyrektor - mgr Małgorzata Zander - Skwarczyńska.

Uczniowie prezentowali książkę i czytali fragment tekstu.

Naszymi gośćmi były Panie: Edyta Sendal i Zofia Świątecka z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ,,WOM"

w Częstochowie Filia w Kłobucku.To dzięki nim akcja została wzbogacona o bardzo ciekawy konkurs czytelniczo - literacki pt.: ,,Mistrz literatury".Uczniowie klas od 4 - 6 odpowiadali na pytania, łączące się tematycznie z lekturami.

Ostatecznie zaszczytny tytuł Mistrza Literatury przypadł uczennicy klasy 4, zdobyła go Weronika Knot, drugie miejsce zajęła uczennica klasy 6 - Julia Kiepura, trzecie - uczeń klasy 6 - Kacper Krauze.

 Uczestnictwo w akcji  przypomniało wszystkim o wielkiej radości, jaką daje nam czytanie.

Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję po raz pierwszy.

Ksymena Żurawska - nauczyciel bibliotekarz

 

LAUREACI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH

,,Serce dla biblioteki" - konkurs literacko - plastyczny
 
1 miejsce: Bartłomiej Wojciechowski, kl.1; Cyprian Wojciechowski, kl.3
2 miejsce: Nel Józefowska, kl.1
3 miejsce: Patrycja Kiepura, kl.3
 
,,Walentynkowe życzenia dla ulubionego bohatera literackiego lub pisarza" - konkurs czytelniczo - literacki
kategoria: klasy 4 -6
 
1 miejsce: Julia Kiepura, kl.6
2 miejsce: Iga Biczak, kl.4
3 miejsce: Julia Nocoń, kl.6
 
kategoria: klasy 7 - 3 gimnazjum
 
1 miejsce: Renata Pawłowska, kl.3 gimnazjum
2 miejsce: Marta Janas, kl.7
3 miejsce: Paulina Kocińska, kl.7
 
Laureatom serdecznie gratuluję i zapraszam do dalszego udziału w konkursach!
Nauczyciel bibliotekarz

 

 MARATON CZYTELNICZY

W dniu 27 października w Szkole Podstawowej w Białej odbył się Maraton Czytelniczy. Uczniowie z klasy szóstej, siódmej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum czytali wybrane fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt.: "W pustyni i w puszczy".

Akcja czytelnicza odbyła się w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Pierwszą osobą, która z wyczuciem i właściwą intonacją przeczytała tekst była Pani Dyrektor  - Małgorzata Zander - Skwarczyńska.

Po niej czytali zaproszeni goście - radny i sołtys miejscowości Biała - p. Zygmunt Bełtowski oraz p. Elwira Kałuża, reprezentująca Radę Rodziców. Uczniowie czytali teksty z dużym zaangażowaniem.

Oto zwycięzcy Maratonu:

1 miejsce: Oliwia Sznober, kl.6

2 miejsce: Kacper Rorat, kl.3 gimnazjum

3 miejsce: Oskar Świącik, kl.7 oraz Bartosz Kociński, kl.2 gimnazjum.

Laureaci mogą czuć się bardzo wyróżnieni, bo ogółem w Maratonie wzięło udział trzydziestu dziewięciu uczniów szkoły. Oceniała ich komisja ,złożona z uczennic klasy trzeciej gimnazjum. Zwracały one uwagę na dykcję, intonację, interpretację czytanego tekstu oraz oddziaływanie czytającego na słuchaczy.

W dzisiejszych czasach, pełnych chaosu i pośpiechu, uczniowie ze szkoły w Białej, doskonalili umiejętność czytania i słuchania czytanego tekstu. Całość akcji koordynowała nauczycielka bibliotekarka - p.Ksymena Żurawska.

 

 


 

PROMUJEMY CZYTELNICTWO

           W dniu 20 kwietnia uczennice z gimnazjum w Zespole Szkół w Białej udały się do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku. Celem wizyty było czytanie książek o różnorodnej tematyce uczniom klas drugich, trzecich oraz czwartych. To już drugi taki wyjazd. Pierwszy miał miejsce rok temu. Słuchaczami czytanych tekstów byli wtedy uczniowie klas pierwszych.

W tym roku gimnazjalistki czytały uczniom legendy o tematyce europejskiej, baśnie braci Grimm oraz ciągle aktualne przygody Mikołajka. Uczniowie,  uczęszczający do szkoły, której patronem jest słynny polski poeta, okazali się wdzięcznymi słuchaczami i w skupieniu chłonęli teksty, czytane przez starsze koleżanki. Tym samym uczennice ze szkoły w Białej zachęcały do czytania czyli promowały czytelnictwo. Gościła ich mgr Beata Dębowska – bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2.

Po wizycie w tej szkole uczennice udały się do biblioteki gimnazjalnej. Zapoznały się

z jej  księgozbiorem.

Następnym  elementem wyprawy było zwiedzanie Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck im.J.Długosza. Tutaj gimnazjalistki były w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Po zapoznaniu się z księgozbiorem, obejrzały bogate katalogi biblioteczne: rzeczowy, tytułowy oraz alfabetyczny.

Uczennicami, które promowały czytelnictwo są: Aleksandra Poch i Marika Ściebura z klasy 1 gimnazjum oraz Renata Pawłowska z klasy drugiej gimnazjum. Inicjatorką wyjazdu jest mgr Ksymena Żurawska – bibliotekarz z Zespołu Szkół w Białej. 

 


 

NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

 

 W naszej bibliotece pojawiła  się nowa książka ,,Tajemnice cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej”.

Jest to bardzo ciekawa pozycja, z której można dowiedzieć się  interesujących   rzeczy o obrazie Matki Boskiej . Na przykład takich,  jak dlaczego twarz  Maryi jest smutna
i zapatrzona w dal? Bądź dlaczego Maryja ma bliznę na policzku? Znajdziemy tu także informacje o opisie ikony oraz o uszkodzeniu obrazu według Jana Długosza. Bardzo ciekawy jest rozdział poświęcony cudom przy jasnogórskim obrazie.

 Zachęcamy do zapoznania  się  z lekturą, ponieważ klasztor jasnogórski  znajduje się bardzo blisko naszej miejscowości. W Białej jedna z ulic nosi nawet  nazwę: Jasnogórska.

Dobrze byłoby, gdyby  czytelnicy znali historię i wymowę obrazu, który od wieków wpisany jest  w naszą historię i kulturę.  

Serdecznie zachęcamy do przeczytania tej książki. 

 


 


 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

3 lutego 2017 roku klasa pierwsza gimnazjum udała się  wraz z wychowawczynią, p.Anetą Gęsiarz i nauczycielem bibliotekarzem, p.Ksymeną Żurawską, do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ”Wom” w Częstochowie po to, aby uczestniczyć w lekcji bibliotecznej.

Jej temat: „Gazetka szkolna – co to takiego?”.              

Uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną, dotyczącą gazetki szkolnej. Dzięki temu poszerzył się zakres ich wiedzy merytorycznej, łączącej się z zagadnieniem. Zapoznali się także z kryteriami oceny gazetek szkolnych podczas Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych. Rozważali dziennikarskie ABC i elementy etyki dziennikarskiej. Obejrzeli także ciekawe wydawnictwa, dotyczące gatek szkolnych oraz bardzo liczne egzemplarze pism gazetkowych. 
W  grupach wypełniali krzyżówki o hasłach, związanych z prasą oraz wyodrębniali cechy dobrego dziennikarza.

Ciekawym elementem było także obejrzenie biblioteki. Gimnazjaliści odwiedzili czytelnię naukową i czasopism, wypożyczalnię oraz magazyny biblioteczne. W czytelni dużą atrakcją dla uczniów było obejrzenie największej 
i najmniejszej książki.

Gazetkę szkolną mogą tworzyć uczniowie, którzy są zaangażowani emocjonalnie w zagadnienie, posiadają 
też umiejętności polonistyczne.

Gimnazjaliści zapamiętają wiele zagadnień, przedstawionych w czasie zajęć.

Lekcję prowadziła p.Katarzyna Kucharzewska, która wcześniej miała  w naszej szkole zajęcia biblioterapeutyczne.


 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

17 lutego 2017r. w Zespole Szkół w Białej  odbyło się spotkanie związane z obchodami Światowego Dnia Kota, zorganizowane przez panią Edytę Kilan i panią Ksymenę Żurawską. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe koty przyniesione przez dzieci z klas 0, II i III. Poszczególne klasy zaprezentowały swoje pluszowe kotki. Spośród maskotek  wybrano największego i najmniejszego reprezentanta. Dzieci wysłuchały ważnych informacji o życiu kotów. Pani Ksymena Żurawska  zaprezentowała wiele ciekawych pozycji książkowych o kotach. Dzieci sprawdziły swoje umiejętności w odgadywaniu zagadek.  
Brały  również udział w licznych zabawach ruchowych.


 

PROMOCJA KSIĄŻKI Z ILUSTRACJAMI NASZYCH UCZNIÓW

W dniu 16 lutego 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli w promocji książki pt.:,, Wiersze dla wszystkich dzieci”. Była to wyjątkowa uroczystość, bowiem wybrane uczennice ze Szkoły Podstawowej oraz gimnazjaliści stali się ilustratorami wierszy. Utwory poetyckie napisali poeci z Klubu Literackiego „Fraszka” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Oto nasi młodzi twórcy:

Patrycja Kiepura, kl. 2

Iga Biczak, kl. 3

Julia Kiepura, kl. 5

Oskar Bąbiński, kl. 1 gimnazjum

Wiktoria Kędziora, kl. 1 gimnazjum

Emilia Kowalik, kl. 1 gimnazjum

Jakub Tomczyk , kl. 1 gimnazjum.

 

Całość imprezy prowadziła p. Halina Pałka – przewodnicząca Klubu Literackiego.

 Promocję książki uświetnił swoją obecnością Prezydent Miasta Częstochowy – p. Krzysztof Matyjaszczyk. Wyraził on swoje podziękowanie  dla seniorów za ich twórczość oraz nadzieję, że książka stanie się bardzo popularna. Następnie przedstawieni zostali autorzy wierszy. Wszystkich zgromadzonych zainteresowała recytacja wybranych utworów i prezentacja ilustracji oraz ich autorów. Z dumą oglądaliśmy rysunki Julii Kiepury, które zostały wyeksponowane dwukrotnie. Były to ilustracje do wierszy „Ptaszki zimą’’ autorstwa Małgorzaty Franc oraz „Kot i myszka” Lidii Żakowicz – Ziory.

Końcowym elementem uroczystości było wręczenie książek z wierszami młodym ilustratorom. Obok uczniów naszej szkoły byli to uczniowie siedmiu częstochowskich szkół oraz zuchy ze szkół w Janowie, Mstowie
i Rudnikach. Uczniowie naszej szkoły prosili poetów o złożenie podpisów na stronie tytułowej podarowanych
im egzemplarzy książek.

Promocja  ta pozostanie w pamięci uczniów i rodziców. Dzięki uczestniczeniu w niej uczniowie podzielili się 
z innymi swoją twórczością plastyczną. Pozwoliła ona także na zaprezentowanie  naszej szkoły na szerszym forum. Opiekunką uczniów jest nauczyciel bibliotekarz – Ksymena Żurawska, która otrzymała także egzemplarz książki z podpisami poetów do biblioteki szkolnej.

  


 

 

 

 WYNIKI KONKURSÓW

 

KSIĄŻKA NA GWIAZDKĘ

klasy II-III

I miejsce K. Wychowska, klasa II

II miejsce L. Pikuła, klasa II

III miejsce O. Żak, klasa II

 

 klasy IV-VI

J. Kiepura, klasa V

 

gimnazjum

W. Kędziora, klasa I


 

ŚWIĄTECZNY ANIOŁ W NASZEJ CZYTELNI

I miejsce K. Wychowska, klasa II

II miejsce M. Zwiazek, klasa II

III miejsce W . Knot, klasa III

 


 

Hasło zachęcające do jesiennej lektury

 

1 miejsce: Emilia Maj, kl.5

 

2 miejsce: Julia Nocoń, kl.5

 

3 miejsce: Julia Kiepura, kl.5

 

Moja ulubiona książka

 

szkoła podstawowa, klasy 1 - 3

 

1 miejsce: Julia Maj, kl.3

 

2 miejsce: Patrycja Kiepura, kl.2

 

3 miejsce:, Iga Biczak, kl.3

 

szkoła podstawowa, klasy 4 - 6

 

1 miejsce: Wiktoria Marcinkiewicz, kl.6

 

2 miejsce: Marta Janas, kl.6

 

3 miejsce: Paulina Kocińska, kl.6

 

gimnazjum

 

1 miejsce: Szymon Gęsiarz, kl.1

 

Oskar Bąbiński, kl.1

 

Monika Nowińska, kl.3

 

Izabela Szczepanik, kl.3

 

2 miejsce: Weronika Nocoń, kl.1

 

Aleksandra Poch, kl.1

 

3 miejsce: Dawid Rygalik, kl.1

 

Bartosz Kociński, kl.1 

 

Najpiękniejsza zakładka książki

 

1 miejsce: Wiktoria Marcinkiewicz, kl.6

 

2 miejsce: Natalia Lechowska, kl.6

 

3 miejsce: Cyprian Bąbiński, kl.6

 

Laureatom serdecznie gratuluję i zapraszam wszystkich do brania udziału w konkursach!

 

 

 

 


 

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzimy urodziny pluszowego misia.
Taka uroczystość zorganizowana została w Zespole Szkół w Białej przez panią Edytę Kilan i panią Ksymenę Żurawską. 

W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z klas 0, II i III. W Dniu Pluszowego Misia dzieci sprawdziły  swoje umiejętności w odgadywaniu zagadek . Na zakończenie pani Ksymena Żurawska zachęciła dzieci do czytania książek o przygodach misiów. Poszczególne klasy zaprezentowały swoje pluszowe misie. Spośród maskotek  wybrano największego i  najmniejszego reprezentanta. Dzieci wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia. 

Wspólnie rozstrzygnięto wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego
„ Portret misia”. Laureatką konkursu została Nadia Krogulec z kl.3 ,  II miejsce zajęła Julia Maj,
zaś III przypadło w udziale  Idze Biczak.

 

 

 

 

252969
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
W tym miesiącu
Zeszły miesiąc
Wszystkie
82
97
312
251670
779
6305
252969

Your IP: 3.236.96.157
Server Time: 2020-07-07 09:43:43