LAUREACI KONKURSÓW BIBLIOTECZNYCH

,,Serce dla biblioteki" - konkurs literacko - plastyczny
 
1 miejsce: Bartłomiej Wojciechowski, kl.1; Cyprian Wojciechowski, kl.3
2 miejsce: Nel Józefowska, kl.1
3 miejsce: Patrycja Kiepura, kl.3
 
,,Walentynkowe życzenia dla ulubionego bohatera literackiego lub pisarza" - konkurs czytelniczo - literacki
kategoria: klasy 4 -6
 
1 miejsce: Julia Kiepura, kl.6
2 miejsce: Iga Biczak, kl.4
3 miejsce: Julia Nocoń, kl.6
 
kategoria: klasy 7 - 3 gimnazjum
 
1 miejsce: Renata Pawłowska, kl.3 gimnazjum
2 miejsce: Marta Janas, kl.7
3 miejsce: Paulina Kocińska, kl.7
 
Laureatom serdecznie gratuluję i zapraszam do dalszego udziału w konkursach!
Nauczyciel bibliotekarz

 

 MARATON CZYTELNICZY

W dniu 27 października w Szkole Podstawowej w Białej odbył się Maraton Czytelniczy. Uczniowie z klasy szóstej, siódmej oraz drugiej i trzeciej gimnazjum czytali wybrane fragmenty powieści Henryka Sienkiewicza pt.: "W pustyni i w puszczy".

Akcja czytelnicza odbyła się w związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Pierwszą osobą, która z wyczuciem i właściwą intonacją przeczytała tekst była Pani Dyrektor  - Małgorzata Zander - Skwarczyńska.

Po niej czytali zaproszeni goście - radny i sołtys miejscowości Biała - p. Zygmunt Bełtowski oraz p. Elwira Kałuża, reprezentująca Radę Rodziców. Uczniowie czytali teksty z dużym zaangażowaniem.

Oto zwycięzcy Maratonu:

1 miejsce: Oliwia Sznober, kl.6

2 miejsce: Kacper Rorat, kl.3 gimnazjum

3 miejsce: Oskar Świącik, kl.7 oraz Bartosz Kociński, kl.2 gimnazjum.

Laureaci mogą czuć się bardzo wyróżnieni, bo ogółem w Maratonie wzięło udział trzydziestu dziewięciu uczniów szkoły. Oceniała ich komisja ,złożona z uczennic klasy trzeciej gimnazjum. Zwracały one uwagę na dykcję, intonację, interpretację czytanego tekstu oraz oddziaływanie czytającego na słuchaczy.

W dzisiejszych czasach, pełnych chaosu i pośpiechu, uczniowie ze szkoły w Białej, doskonalili umiejętność czytania i słuchania czytanego tekstu. Całość akcji koordynowała nauczycielka bibliotekarka - p.Ksymena Żurawska.

 

 


 

PROMUJEMY CZYTELNICTWO

           W dniu 20 kwietnia uczennice z gimnazjum w Zespole Szkół w Białej udały się do Szkoły Podstawowej nr 2 im. Adama Mickiewicza w Kłobucku. Celem wizyty było czytanie książek o różnorodnej tematyce uczniom klas drugich, trzecich oraz czwartych. To już drugi taki wyjazd. Pierwszy miał miejsce rok temu. Słuchaczami czytanych tekstów byli wtedy uczniowie klas pierwszych.

W tym roku gimnazjalistki czytały uczniom legendy o tematyce europejskiej, baśnie braci Grimm oraz ciągle aktualne przygody Mikołajka. Uczniowie,  uczęszczający do szkoły, której patronem jest słynny polski poeta, okazali się wdzięcznymi słuchaczami i w skupieniu chłonęli teksty, czytane przez starsze koleżanki. Tym samym uczennice ze szkoły w Białej zachęcały do czytania czyli promowały czytelnictwo. Gościła ich mgr Beata Dębowska – bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2.

Po wizycie w tej szkole uczennice udały się do biblioteki gimnazjalnej. Zapoznały się

z jej  księgozbiorem.

Następnym  elementem wyprawy było zwiedzanie Biblioteki Publicznej Gminy Kłobuck im.J.Długosza. Tutaj gimnazjalistki były w wypożyczalni dla dzieci i młodzieży oraz dla dorosłych. Po zapoznaniu się z księgozbiorem, obejrzały bogate katalogi biblioteczne: rzeczowy, tytułowy oraz alfabetyczny.

Uczennicami, które promowały czytelnictwo są: Aleksandra Poch i Marika Ściebura z klasy 1 gimnazjum oraz Renata Pawłowska z klasy drugiej gimnazjum. Inicjatorką wyjazdu jest mgr Ksymena Żurawska – bibliotekarz z Zespołu Szkół w Białej. 

 


 

NOWOŚCI BIBLIOTECZNE

 

 W naszej bibliotece pojawiła  się nowa książka ,,Tajemnice cudownego obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej”.

Jest to bardzo ciekawa pozycja, z której można dowiedzieć się  interesujących   rzeczy o obrazie Matki Boskiej . Na przykład takich,  jak dlaczego twarz  Maryi jest smutna
i zapatrzona w dal? Bądź dlaczego Maryja ma bliznę na policzku? Znajdziemy tu także informacje o opisie ikony oraz o uszkodzeniu obrazu według Jana Długosza. Bardzo ciekawy jest rozdział poświęcony cudom przy jasnogórskim obrazie.

 Zachęcamy do zapoznania  się  z lekturą, ponieważ klasztor jasnogórski  znajduje się bardzo blisko naszej miejscowości. W Białej jedna z ulic nosi nawet  nazwę: Jasnogórska.

Dobrze byłoby, gdyby  czytelnicy znali historię i wymowę obrazu, który od wieków wpisany jest  w naszą historię i kulturę.  

Serdecznie zachęcamy do przeczytania tej książki. 

 


 


 

Z WIZYTĄ W BIBLIOTECE

3 lutego 2017 roku klasa pierwsza gimnazjum udała się  wraz z wychowawczynią, p.Anetą Gęsiarz i nauczycielem bibliotekarzem, p.Ksymeną Żurawską, do Publicznej Biblioteki Pedagogicznej RODN ”Wom” w Częstochowie po to, aby uczestniczyć w lekcji bibliotecznej.

Jej temat: „Gazetka szkolna – co to takiego?”.              

Uczniowie zapoznali się z prezentacją multimedialną, dotyczącą gazetki szkolnej. Dzięki temu poszerzył się zakres ich wiedzy merytorycznej, łączącej się z zagadnieniem. Zapoznali się także z kryteriami oceny gazetek szkolnych podczas Częstochowskiego Przeglądu Gazet Szkolnych. Rozważali dziennikarskie ABC i elementy etyki dziennikarskiej. Obejrzeli także ciekawe wydawnictwa, dotyczące gatek szkolnych oraz bardzo liczne egzemplarze pism gazetkowych. 
W  grupach wypełniali krzyżówki o hasłach, związanych z prasą oraz wyodrębniali cechy dobrego dziennikarza.

Ciekawym elementem było także obejrzenie biblioteki. Gimnazjaliści odwiedzili czytelnię naukową i czasopism, wypożyczalnię oraz magazyny biblioteczne. W czytelni dużą atrakcją dla uczniów było obejrzenie największej 
i najmniejszej książki.

Gazetkę szkolną mogą tworzyć uczniowie, którzy są zaangażowani emocjonalnie w zagadnienie, posiadają 
też umiejętności polonistyczne.

Gimnazjaliści zapamiętają wiele zagadnień, przedstawionych w czasie zajęć.

Lekcję prowadziła p.Katarzyna Kucharzewska, która wcześniej miała  w naszej szkole zajęcia biblioterapeutyczne.


 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ KOTA

 

17 lutego 2017r. w Zespole Szkół w Białej  odbyło się spotkanie związane z obchodami Światowego Dnia Kota, zorganizowane przez panią Edytę Kilan i panią Ksymenę Żurawską. W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe koty przyniesione przez dzieci z klas 0, II i III. Poszczególne klasy zaprezentowały swoje pluszowe kotki. Spośród maskotek  wybrano największego i najmniejszego reprezentanta. Dzieci wysłuchały ważnych informacji o życiu kotów. Pani Ksymena Żurawska  zaprezentowała wiele ciekawych pozycji książkowych o kotach. Dzieci sprawdziły swoje umiejętności w odgadywaniu zagadek.  
Brały  również udział w licznych zabawach ruchowych.


 

PROMOCJA KSIĄŻKI Z ILUSTRACJAMI NASZYCH UCZNIÓW

W dniu 16 lutego 2017 roku uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami uczestniczyli w promocji książki pt.:,, Wiersze dla wszystkich dzieci”. Była to wyjątkowa uroczystość, bowiem wybrane uczennice ze Szkoły Podstawowej oraz gimnazjaliści stali się ilustratorami wierszy. Utwory poetyckie napisali poeci z Klubu Literackiego „Fraszka” przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku Wydziału Zarządzania Politechniki Częstochowskiej. Oto nasi młodzi twórcy:

Patrycja Kiepura, kl. 2

Iga Biczak, kl. 3

Julia Kiepura, kl. 5

Oskar Bąbiński, kl. 1 gimnazjum

Wiktoria Kędziora, kl. 1 gimnazjum

Emilia Kowalik, kl. 1 gimnazjum

Jakub Tomczyk , kl. 1 gimnazjum.

 

Całość imprezy prowadziła p. Halina Pałka – przewodnicząca Klubu Literackiego.

 Promocję książki uświetnił swoją obecnością Prezydent Miasta Częstochowy – p. Krzysztof Matyjaszczyk. Wyraził on swoje podziękowanie  dla seniorów za ich twórczość oraz nadzieję, że książka stanie się bardzo popularna. Następnie przedstawieni zostali autorzy wierszy. Wszystkich zgromadzonych zainteresowała recytacja wybranych utworów i prezentacja ilustracji oraz ich autorów. Z dumą oglądaliśmy rysunki Julii Kiepury, które zostały wyeksponowane dwukrotnie. Były to ilustracje do wierszy „Ptaszki zimą’’ autorstwa Małgorzaty Franc oraz „Kot i myszka” Lidii Żakowicz – Ziory.

Końcowym elementem uroczystości było wręczenie książek z wierszami młodym ilustratorom. Obok uczniów naszej szkoły byli to uczniowie siedmiu częstochowskich szkół oraz zuchy ze szkół w Janowie, Mstowie
i Rudnikach. Uczniowie naszej szkoły prosili poetów o złożenie podpisów na stronie tytułowej podarowanych
im egzemplarzy książek.

Promocja  ta pozostanie w pamięci uczniów i rodziców. Dzięki uczestniczeniu w niej uczniowie podzielili się 
z innymi swoją twórczością plastyczną. Pozwoliła ona także na zaprezentowanie  naszej szkoły na szerszym forum. Opiekunką uczniów jest nauczyciel bibliotekarz – Ksymena Żurawska, która otrzymała także egzemplarz książki z podpisami poetów do biblioteki szkolnej.

  


 

 

 

 WYNIKI KONKURSÓW

 

KSIĄŻKA NA GWIAZDKĘ

klasy II-III

I miejsce K. Wychowska, klasa II

II miejsce L. Pikuła, klasa II

III miejsce O. Żak, klasa II

 

 klasy IV-VI

J. Kiepura, klasa V

 

gimnazjum

W. Kędziora, klasa I


 

ŚWIĄTECZNY ANIOŁ W NASZEJ CZYTELNI

I miejsce K. Wychowska, klasa II

II miejsce M. Zwiazek, klasa II

III miejsce W . Knot, klasa III

 


 

Hasło zachęcające do jesiennej lektury

 

1 miejsce: Emilia Maj, kl.5

 

2 miejsce: Julia Nocoń, kl.5

 

3 miejsce: Julia Kiepura, kl.5

 

Moja ulubiona książka

 

szkoła podstawowa, klasy 1 - 3

 

1 miejsce: Julia Maj, kl.3

 

2 miejsce: Patrycja Kiepura, kl.2

 

3 miejsce:, Iga Biczak, kl.3

 

szkoła podstawowa, klasy 4 - 6

 

1 miejsce: Wiktoria Marcinkiewicz, kl.6

 

2 miejsce: Marta Janas, kl.6

 

3 miejsce: Paulina Kocińska, kl.6

 

gimnazjum

 

1 miejsce: Szymon Gęsiarz, kl.1

 

Oskar Bąbiński, kl.1

 

Monika Nowińska, kl.3

 

Izabela Szczepanik, kl.3

 

2 miejsce: Weronika Nocoń, kl.1

 

Aleksandra Poch, kl.1

 

3 miejsce: Dawid Rygalik, kl.1

 

Bartosz Kociński, kl.1 

 

Najpiękniejsza zakładka książki

 

1 miejsce: Wiktoria Marcinkiewicz, kl.6

 

2 miejsce: Natalia Lechowska, kl.6

 

3 miejsce: Cyprian Bąbiński, kl.6

 

Laureatom serdecznie gratuluję i zapraszam wszystkich do brania udziału w konkursach!

 

 

 

 


 

25 listopada to dzień, kiedy na świecie obchodzimy urodziny pluszowego misia.
Taka uroczystość zorganizowana została w Zespole Szkół w Białej przez panią Edytę Kilan i panią Ksymenę Żurawską. 

W tym dniu najważniejszymi gośćmi były pluszowe misie przyniesione przez dzieci z klas 0, II i III. W Dniu Pluszowego Misia dzieci sprawdziły  swoje umiejętności w odgadywaniu zagadek . Na zakończenie pani Ksymena Żurawska zachęciła dzieci do czytania książek o przygodach misiów. Poszczególne klasy zaprezentowały swoje pluszowe misie. Spośród maskotek  wybrano największego i  najmniejszego reprezentanta. Dzieci wysłuchały opowieści o historii powstania pluszowego misia. 

Wspólnie rozstrzygnięto wyniki Szkolnego Konkursu Plastycznego
„ Portret misia”. Laureatką konkursu została Nadia Krogulec z kl.3 ,  II miejsce zajęła Julia Maj,
zaś III przypadło w udziale  Idze Biczak.

 

 

 

 

080998
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
Zeszły tydzień
W tym miesiącu
Zeszły miesiąc
Wszystkie
62
94
522
79800
1939
7811
80998

Your IP: 54.156.37.174
Server Time: 2018-04-21 18:53:42